
Seattle Washington állam legnagyobb városa 570 ezer lakossal (az agglomerációval együtt 3,7 millió). Sokan azt gondolják, hogy Washington állam az Egyesült Államok fővárosa körül lehet, de ez tévedés, attól igen messze, az USA északnyugati partvidékén fekszik a Kanadával, Oregonnal és Idahoval határos szövetségi állam. Seattle-nek több "beceneve" is van. Északnyugati fekvése miatt, szokták "Alaszka kapujaként" is emlegetni, éghajlatának köszönhetően kiérdemelte a "az esős város" jelzőt, igaz a környező erdők és zöld parkok miatt kapta a "Smaragdzöld város" nevet is. Seattle neve összeforr a város legnagyobb munkaadójának számító Boeing cég nevével. Igaz, 2001-ben a cég központját Chicago-ba helyezte, az üzemek nagy része azonban ma is Seattle-ben található.
A repülőgépgyártás mellett a telekommunikációs és számítógépes iparágak is jó lehetőségeket láttak a városban, ezért az olyan híresség is, mint a Microsoft fontos telephelyet létesített itt, vagy a Magyarországon is jól ismert Amazon.com, Internetes cég pedig egyenesen ide helyezte székhelyét. Seattle nyugodt, kellemes légkörű város. Az egymás mellett élő emberfajták békés együttlétét mi sem bizonyítja jobban, hogy az USA-ban itt a legmagasabb azok száma, akiknek felmenői különböző rasszhoz tartoznak (4,7%). (A rasszok közötti házasodás még Amerikában sem olyan gyakori.)
A városban a fehérek alkotják a legnagyobb közösségeket (73%), más jelentősebb csoportokat az ázsiaiak és az afroamerikaiak képeznek. Seattle éghajlata óceáni, tehát az eső nem ritka errefelé az év bármely szakaszában. Mivel a város nem a nyílt óceán partján, hanem jóval beljebb, egy védett öbölben fekszik, ráadásul a hegyek is védik (Olympic Mountains, Cascade-hegység) a szelektől, az időjárás nem mondható szélsőségesnek. Mivel Seattle geológiailag aktív területen fekszik, a földrengések sem ritkák, a környező hegyeknél pedig vulkanikus aktivitást lehet megfigyelni.
A több mint félmilliós lakosú város a Cascade-hegység és a tengeröböl közötti keskeny sávon fekszik. Keleti szélén nagy kiterjedésű édesvízi tava a Washington Lake, ezt ma már csatornák és zsiliprendszerek kötik össze az öböllel. 1851-ben telepedtek meg először európai telepesek a mai Seattle helyén. A telepet a barátságos indián törzsfőnök, Sealth tiszteletére nevezték el. 1865-ben már városi rangot kapott. Miközben értékes faanyagot küldött , sajátos árut ’importált’: fiatal lányokat, polgárháborús özvegyeket az itt élő legényemberek feleségének. A város gyorsan fejlődött, különösen azt követően, hogy felfedezték az alaszkai aranyat , s ide is elért a vasút. Annak idején bizony Seattle olyan’vadnyugati’ város volt, ahol az alkoholizmus komoly problémát okozott. S egy amerikai kifejezés, amely a legolcsóbb kocsmák, a csavargók, a prostituáltak utcáját jelenti, itt született: a ’skid row’ eredetileg az erdőből kitermelt szálfák csúsztatására használt utat jelentette, ide települtek aztán a kocsmák. A mai városközpont a Pioneer Square A látogatónak, aki megáll a Pioneee Square-en a totemoszlop tövében, tudina kell ,hogy ’alatta van’ az 1889-ben leégett régi Seattle. A városatyák ekkor úgy határozták, hogy a romokat feltöltik, s ezek tetejére építik az új negyedet. A romok egy részét most kibányászták, és éttermeket rendeztek be ’a föld alatti Seattle’-ben.
|