
Az Ohio északi részén fekvő 480 000 lakosú amerikai nagyváros nekünk magyaroknak, mindenképp fontos. Clevelandben él ugyanis a legnépesebb amerikai magyar kolónia. Itt található a híres Hungarian Heritage Museum, egyéb magyar vonatkozású épület és emlék. Cleveland a nehézipar virágzásakor lett igazi metropolisz. A régi dicsőség azonban a múlté - amerikai felmérések szerint Cleveland a legszegényebb amerikai nagyváros. Néhány fontos gyár azonban még ma is található területén, pl. az egyik híres Ford üzemegység. A gyárak mellett fontos kereskedelmi központ is és több nagy (Magyarországon kevéssé ismert) amerikai vállalat választotta székhelyéül Cleveland-et. Az Erie-tó partján fekvő város jó lehetőséget nyújt vízparti üdüléshez is, hajózáshoz, vitorlázáshoz. A város etnikai összetétele sokszínű, de nem tér el jelentősen más amerikai városétól, kivéve - az amerikai mércével mérve nem túl nagy méretű - magyar kolónia jelenlétét.
A tóparti nagyváros Cleveland egyike Ohie legrégibb településeinek, 1796-ban alapította meg Moses Cleveland tábornok, aki ekkor az ún. Connecticut Land Company főügynöke volt. A társaság a connecticuti polgárokból alakult, hogy minél több területet biztosítson a jövendő telepesek számára, no meg eladásra is.
A több mint egymillió lakosú Cleveland ma Ohio legnagyobb városa, egyúttal a vas-és acélgyártás egyik Amerika-szerte jelentős központja. Az ipari fejlődés a kedvező adottságoknak köszönhető: közel fekszenek az Appalache kokszolható szenet adó bányái, a szenet vízi úton lehet ide eljuttatni, másrészt ugyancsak viszonylagos közelségben vannak azok az ércbányák, amelyeknek vasércét a Nagy-tavakon keresztül lehet Clevelandbe szállítani. Az indián nevű folyó, a Cuyahoga egészen a városközpont közelében lévő ipari üzemekig jól használható vízi út. Az előny hátránya: az ma az Egyesült Államok egyik legszennyezettebb folyója, amelynek eredeti színét talán már senki sem tudja: vörösesbarnán áramlik az Erie-tóba, és már messze Cleveland előtt feltűnik a tó vizében meddig terjed az a hatalmas szennyvíztömeg amelyet a Cuyahoga sodor magával. Télen nemegyszer nehezíti meg a közlekedést a városközpontban a nagy havazás, erőd hideg, aki tehát Clevelandbe látogat, télen feltétlenül vigyen magával meleg holmit, de az esőköpenyre, a pulóverre még nyáron is szüksége lehet, hogy az Erie-tó felől gyakran hűvös szél hozza magával a sarkvidék Kanadán át érkező üzenetét.
A magyarok éppúgy mint a más nemzetiségűek egyre gyorsabb ütemben költöznek át a ’nemzetiségi gettókból’ Cleveland szép elővárosaiba, amelyek főként a várost délről övező alacsony dombvidékre települtek.
|